Merete, Sct. Gertrud søsterloge

Kære Asser

Vedrørende besøg i søsterlogen nr. 28, Sct. Gertrud, Slagelse

Tak for du kom helt til Slagelse for at fortælle os om gjæstebud og de hjemløse. Jeg havde læst den artikel der var i Hus forbi. Det rørte virkelig noget i mig. Det måtte deles med mine søstre i den loge jeg er i.
Den aften hvor du kom, havde vi julestemning med vores ægtefæller og familie. Det blev en aften vi vil huske på med varme. Med dit arrangement i dit arbejde fik du alle til at lytte og stille spørgsmål. Der var mange der gerne ville tale med dig og du var god til at tale med os.
Jeg har fået tilbagemeldinger fra en del søstre der havde været meget glade for du kom.
Hus forbi bladet har jeg reklameret meget for. De billeder du havde med er der stor interesse for, flere har taget med hjem. Til et andet møde jeg var til i loge regi, fortalte jeg om dit besøg. Det kan da være dejligt om der var flere der ville invitere dig. Jeg kan kun sige - gør det.

Med ønske om en glædelig jul.

Kærlig hilsen Merete

 

Kære Merete

Mange tak for alle roserne

Det betyder meget for mig og de hjemløse, der skabes opmærksomhed om hjemløsheden herhjemme og hvad der kan gøres for at hjælpe de hjemløse.

Jeg synes det var meget inspirerende at møde jer og jeres søsterloge - ikke mindre inspirerende, når Sct. Gertrud er de vejfarendes beskytter. Efter min hukommelse er det i middelalderens katolske tradition Sct. Gertrud, som hjælper vildfarne sjæle - inden de kan forlade skærsilden og fare til himmels og finde fred og ro.

/Asser

9. januar 2010

Projekt Gjæstebud - c/o Bethesda - Rømersgade 17 - 1362 Kbh K - Humanitær forening CVR 32 41 31 45 - Danske Bank foreningskonto 10642108 Projektets leder, sognepræst Asser Skude - 24 65 20 11 - assk@km.dk - www.asserskude.dk

Powered by umbraco